Z čeho pozůstává zařízení koukolníku?
Zobrazit odpověď
Kolem pevné osy otáči se cylindr ze zinkové plechu, uvnitř s vytlačenými nebo frésovanými důlky. Na pevné ose jest umístěn sběrač kulovatin. Rotací obilí uvnitř dostanou se kulovatiny do důlků, těmi vyneseny padají do sběrače, kde je šnek dopravuje ven.
Kolik obrátek udělá rychloběžný válec u šrotovky?
Zobrazit odpověď
Průměr v cm a pošet otáček musí dát v součtu vždy číslo 320.
Jak leží větrníky přes sebe?
Zobrazit odpověď
Křížem přes sebe.
Jaké rozměry průměrů mají hladké a porculánové válce?
Zobrazit odpověď
Hladké a porculánové válce mají průměr 25 - 35 cm.
Co děláme po naostření kamenů?
Zobrazit odpověď
Kámen vylehčíme, seřídíme za běhu, pak přisložíme a přesvědčíme se, jestli běží bezvadně.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:

Ostroměř | Detail mlýnu

zpět | tisk | pdf
AdresaOstroměř
Domoslavice
507 52
OkresJičín
P 57
Domoslavice
GPS50° 21' 33.6''
15° 33' 43.4''
Mapová značkaNěmecký / Zaniklý objekt, památník
Zaniklý
před 1850
po 1850
Větrný mlýn Ostroměř

Pokorný:
Větrný mlýn stával na výšině u východní části Domoslavic, zvané Durdička (695). Tato zpráva nebyla dlouho ověřena (696).
K bezpečným pramenům o existenci tohoto domoslavického dřevěného větrného mlýna- uveden je v Sommerovi (697) i na mapě Kummersbergově- připojuje se zjištění této lokality na pozemkové parcele č. 158 v původní katastrální mapě (696), a to ve vzdálenosti něco přes 400 m na SV od dvora v Domoslavicích. Ten leží při východní straně jmenované vsi v trati Kamenec (698).
(695) J. Horák, Topografický popis všech osad hejtmanství Královéhradeckého, Hradec Králové, 1877, 82.
(696) GÚ-ÚAGK, SK, katastrální mapa i.č. Domoslawitz, 1845 (stav roku 1842), list II.
(697) J. G. Sommer, Das Königreich Böhmen, IV. Band Bunzlauer Kreis, Prag 1843, 288.
(698) Na rozdíl od zmíněného zjištění lokality v katastrální mapě, lokalizujeme sdělení MNV v Domoslavicích z 3.7. 1970 (J. Jiránek) do polohy „Na ulehlině“, neboť dle ústního podání měl domek J. Trnky okna směrem k větrnému mlýnu. Pohledem zjišťoval, zda se křídla točí, aby mlynář mohl mlít mouku.


Neexistuje
Německý
Dřevěná
Technologické vybavení

Historické mapy