Jak seřídíme kámen?
Zobrazit odpověď
Pravítkem a barvou, přesvědčíme se, je-li rovný a kde víc opisuje barvu, oklepeme ta místa pemrlicí, až kámen srovnáme. Prsa musí býti vybrána, též remiše.
Co dělá mlynář po uplynutí doby učení?
Zobrazit odpověď
Nechá složiti svého vyučence zkoušku tovaryšskou a to teoretickou, případně zkoušku praktickou, v jiném mlýně, po čtyři týdny tvající.
Co se používá ke šrotování pšenice?
Zobrazit odpověď
Šrotová stolice.
Z čeho pozůstává obilní zrno?
Zobrazit odpověď
Ze slupky, jádra, klíčku a vousku.
Z jakého materiálu jsou válce?
Zobrazit odpověď
Z tvrdé, chlazení litiny a jsou rýhovány.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:

Jindřichovice pod Smrkem | Detail mlýnu

zpět | tisk | pdf
AdresaJindřichovice pod Smrkem
12
463 65
OkresLiberec
mlýnek 80
Jindřichovice pod Smrkem
GPS50° 57' 42.0''
15° 13' 55.7''
Mapová značkaMlýnek s turbínou / Objekt s kompletní technologií
1,2 km Z od středu obce
Muzeum s průvodcem
1930/2002
(přivezen z: Tošanovic)
Větrný mlýn Jindřichovice pod Smrkem

Naprosto jedinečná stavba větrného mlýna či mlýnku vznikla v roce 2002. Jedná se o šikovnou a tvůrčí rekonstrukci větrného mlýnku s turbínou, který původně stál v Tošanovicích u Frýdku-Místku od roku 1930. Mlecí zařízení nebylo po převozu nainstalováno do původní dřevěné boudy, ale do speciální jednopodlažní válcové stavby o průměru 3,9 m a výšce 4,2 m kryté šindelovou střechou. Celá stavba probíhala v duchu tradičních technologií a je citlivě zasazená do okolní krajiny. Nad střechu je instalována původní 15-ti lopatková turbína o průměru 2,8 m, doplněná však nově o tzv. ploutve tj. dvojité směrové kormidlo, které samočinně natáčí turbínu proti směru vzdušného proudu. Tato zařízení je známo z Ruprechtova nebo z větrných čerpadel. Celková výška objektu včetně turbíny činí 7,1 m. Vnitřní prostor je vyplněn mlecím složením a Postupně bude doplněn zařízením na výrobu elektřiny a převodem na pohon brusky a pily. Stěny v interiéru slouží pro výstavu dokumentů o stavbě mlýnku a fotografií všech větrných mlýnů v ČR. Jednodenní provoz mlýna stačí na výrobu mouky na měsíc pro čtyřčlennou rodinu majitele.
Celý projekt i realizace jsou dílem manželů Vlkových a občanského sdružení Lunaria, kteří od roku 1999 budují ekologickou vesničku trvale udržitelného života Jitřenka a Muzeum života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí. Mlýnek je v současné době jediným větrným mlýnem či mlýnkem v Čechách, který je veřejně přístupný a který je navíc i funkční. V areálu ekovesničky probíhají víkendové kurzy lidových řemesel. S využitím nového mlýnku je spojen víkend s názvem „Od zrna ke chlebu“.


Přemístěn
Mlýnek s turbínou
Zděná - cihlová
Interiér
  • Natáčení (mlýna, střechy, turbíny)
  • Průměr stavby je 3,9, výška se střechou 4,25m. Výška s turbínou je 7,1 m.  Průměr větrnéí turbíny je 3 m a turbína má 15 lopatek. Základ stavby je z kamene rovnaného nasucho. Zdi jsou z pálených cihel spojovaných vápennou maltou a omítnutá hliněnou omítkou s příměsí koňského a kravského trusu a vrstva smíchaného jílu, písku a moučné kaše. Vnější stěny jsou nalíčeny vápnem s příměsí tvarohu a lněného oleje.

  • Existující obyčejné složení (Počet: 1)
  • Technologické vybavení
  • Pila
  • Výroba elektrické energie
  • násypný koš
  • natáčení perutí (Jak se natáčí: šnekový mechanismus)
  • větrná turbína
  • Základní obrázky

    Současné fotografie - technologické vybavení

    Ostatní

    Obrazy

    Historické fotografie a pohlednice