Které listiny se přikládají k žádosti o tovaryšskou zkoušku?
Zobrazit odpověď
Učební smlouva, potvrzení mlynáře (mistra) o učení, školní vysvědčení a vysvědčení z pokračovací školy.
Co se dociluje na mačkací stolici?
Zobrazit odpověď
Uvolňuje žlábek následkem prasknutí zrna a tím odstraňuje nečistotu ze žlábku.
Na jak dlouhou dobu se uzavírá učňovská smlouva?
Zobrazit odpověď
Na dobu 3 roky, podle usnesení společenstva.
Jak seřídíme kámen?
Zobrazit odpověď
Pravítkem a barvou, přesvědčíme se, je-li rovný a kde víc opisuje barvu, oklepeme ta místa pemrlicí, až kámen srovnáme. Prsa musí býti vybrána, též remiše.
Jak uchráníme obilí před klíčením?
Zobrazit odpověď
Přehazováním a větráním nebo přemisťováním z jednoho sila nebo hrádě do druhé.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:
První záznamy o větrném mlýnu v Lichnově jsou z roku 1736 což znamená, že se zřejmě jedná o nejstarší zachovalý objekt mlýna na Moravě. O jeho historii víme velmi málo neboť s výměnou obyvatel po válce byl přerušen ústní i písemný informační tok. Traduje se, že po válce mlýn vypálili dosídlenci z vnitrozemí. V roce 1958 byl dán návrh na zrušení památkové ochrany. Faktem je, že do dnešních dnů zůstalo jen obvodové zdivo se střechou, která zřejmě není původní. Z vybavení se nic nedochovalo.
Stavba mlýna je mohutná, má průměr 10 m a výšku 12 m. Současný majitel s přispěním státu v roce 1995 dal mlýnu novou břidlicovou střechu, nainstaloval hromosvod, provedl vnitřní a vnější omítku. Staticky narušenou stavbu svázal uvnitř železnými táhly. Mlýn tvoří výraznou krajinnou dominantou. Interiér je prázdný a nepřístupný. Areál okolo mlýna slouží k rekreaci.