Křes paprskovitý, poněvadž stejnosměrným rozdělením i větrníků dopravuje melivo stejnoměrně na mlecí plochu a jest možné účelné zpracování.
Čím povstává klíčení dozrálého obilí?
Zobrazit odpověď
Deštěm během sklizně.
Z čeho pozůstává zařízení koukolníku?
Zobrazit odpověď
Kolem pevné osy otáči se cylindr ze zinkové plechu, uvnitř s vytlačenými nebo frésovanými důlky. Na pevné ose jest umístěn sběrač kulovatin. Rotací obilí uvnitř dostanou se kulovatiny do důlků, těmi vyneseny padají do sběrače, kde je šnek dopravuje ven.
Jak sem usí mlíti vlhké obilí?
Zobrazit odpověď
Více průchodů, moc neskládat, jinak jsou zamazány kameny, vysévače a svodné roury.
Kolik obrátek dělá rychloběžný válec při plochém mletí?
Zobrazit odpověď
Průměr v cm a počet obrátek musí dát v součtu vždy číslo 290.
Otázky tovaryšské mlynářské zkoušky, Lehovec, A. 1936:
První záznamy o větrném mlýnu v Lichnově jsou z roku 1736 což znamená, že se zřejmě jedná o nejstarší zachovalý objekt mlýna na Moravě. O jeho historii víme velmi málo neboť s výměnou obyvatel po válce byl přerušen ústní i písemný informační tok. Traduje se, že po válce mlýn vypálili dosídlenci z vnitrozemí. V roce 1958 byl dán návrh na zrušení památkové ochrany. Faktem je, že do dnešních dnů zůstalo jen obvodové zdivo se střechou, která zřejmě není původní. Z vybavení se nic nedochovalo.
Stavba mlýna je mohutná, má průměr 10 m a výšku 12 m. Současný majitel s přispěním státu v roce 1995 dal mlýnu novou břidlicovou střechu, nainstaloval hromosvod, provedl vnitřní a vnější omítku. Staticky narušenou stavbu svázal uvnitř železnými táhly. Mlýn tvoří výraznou krajinnou dominantou. Interiér je prázdný a nepřístupný. Areál okolo mlýna slouží k rekreaci.